Make your own free website on Tripod.com

CRNOGORSKE VLADE, MINISTARSTVA I MINISTRI

 

Podaci navedeni po St. Stanojevic, Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenacka, knj. IV, Beograd 1929, 911-917.

 


                 
  



    Program
    Uprava
    O nama
    Mape
    Zanimljivosti, pisma,..
    Podsjetnik o CG
    Prezimena u CG
    Plemena u CG
    Obicaji u CG
    Linkovi
    Slike i amblemi
    Search


         

   

  

PREDSJEDNISTVO CRNOGORSKE VLADE
(PREDSJEDNICI MINISTARSKOGA SAVJETA)
 
Vojvoda Bozo Petrovic Njegos           
(8.3.1879. 6.12.1905)
Lazar Dj. Mijuskovic                          
(6.12.1905. 11.11.1906)

Marko Radulovic                                
(11.11.1906. 19.1.1907)

Andrija Radovic                           
(19.1.1907. 4.4.1907)
Dr Lazar Tomanovic                 
(4.4.1907 2.4.1909. kao i u periodima: 2.4.1909 24.1.1910, 31.3.1910 1.9.1910, 10.8.1911 6.6.1912, bez portfelja)

Mitar Martinovic                        
(6.6.1912 25.4.1913; dok je bio na ratistu zastupa ga Dusan Vukotic)
Janko Vukotic                      
(25.4.1913 12.4.1914. 27.8.1915) (kada je bio na ratistu zastupali su ga Risto Popovic od 4.7.1914. i u vremenu 27.8.1915. do 20.12.1915, a zatijem Mirko Mijuskovic od 21.9.1915)
Lazar Mijuskovic                            
(20.12.1915 29.4.1916)

Andrija Radovic                           
(29.4.1916 4.1.1917)
Milo Matanovic                              
(4.1.1917 4.1.1917)
Evgenije Popovic                           
(29.5.1917 17.2.1919)
Jovan S. Plamenac              
(17.2.1919. do smrti Nikole I, 1.3.1921)  
 
MINISTARSTVO VOJNO
 
Vojvoda Ilija Plamenac                          
(8.3.1879. 6.12.1905)
Brigadir Janko Vukotic                       
(6.12.1905. 11.11.1906)
Komandir Danilo Gatalo                     
(11.11.1906. 19.1.1907)
Andrija Radovic, zastupao                   
(19.1.1907. 4.4.1907)
Brigadir Mitar Martinovic                   
(4.4.1907. 1.9.1910)

Brigadijer Ivo Djurovic                        
(1.9.1910. 19.7.1911)
Marko Djukanovic                              
(19.7.1911. 10.8.1911)

Brigadijer Janko Vukotic                    
(10.8.1911. 0 6.6.1912)

Brigadijer Mitar Martinovic                     
(6.6.1912. 25.4.1913; dok je na ratistu zastupa ga Dusan Vukotic)
Divizijar serdar Janko Vukotic            
(25.4.1913. 12.4.1914. 3.7.1915; dok je na ratistu zastupa ga Risto Popovic od 4.7.1914)
Brigadijer Masan Bozovic  
(3.7.1915. 27.8.1915. i 27.8.1915. 20.12.1915)
Brigadijer Radomir Vesovic                
(20.12.1915. 29.4.1916)
Brigadijer Milo Matanovic 
(29.4.1916. 4.1.1917. i od 4.1.1917. 29.5.1917)

Nikola Hajdukovic       
(zastupa
29.5.1917. do 17.2.1919)
Divizijar Milutin Vucinic   

(17.2.1919. do smrti kralja Nikole 21.3.1921)
 
MINISTARSTVO INOSTRANIH DJELA
 
Vojvoda Stanko Radonjic             
(8.3.1879 1.10.1889)
Vojvoda Gavro Vukovic      
(1.10.1889 1890 kao upravitelj i zamjenik i kao ministar od 1890. Do 6.12.1905)
Lazar Dj. Mijuskovic                    
(6.12.1905 11.11.1906)

Marko Radulovic                         
(11.11.1906 19.1.1907)
Andrija Radovic                                    
(19.1.1907 4.4.1907)
Lazar Tomanovic          
(4.4.1907 2.4.1909. i od 2.4.1909. 10.8.1911)

Dusan Gregovic                                    
(10.8.1911 6.6.1912)
Brigadijer Mitar Martinovic, zastupa         
(6.6.1912 25.4.1913)
Petar Plamenac                                    
(25.4.1913 27.8.1915)
Janko Vukotic            
(27.8.1915 20.12.1915; dok je na ratistu zastupa ga Mirko Mijuskovic od 21.9.1915)
Lazar Mijuskovic                                  
(20.12.1915 29.4.1916)
Andrija Radovic                     
(29.12.1915 29.4.1916)
Milutin Tomanovic                              
(4.1.1917 29.5.1917)
Evgenije Popovic          
(29.5.1917 17.2.1919) (u vremenu odsustva zastupa ga dr. Pero Soc od kraja 1918 do 17.2.1919)
Jovan S. Plamenac      
(
17.2.1919. do smrti kralja Nikole 1.3.1921)  
 
MINISTARSTVO PRAVDE
 
Vojvoda Bozo Petrovic Njegos                      
(8.3.1879 1893)
Dr Valtazar Bogisic                                            
(1893 22.11.1899)

Dr Lujo Vojinovic, v.d. ministra                
(1899 21.4.1903)

Milos Dj. Saulic
             
(21.4.1903 19.9.1904) (prvo kao upravitelj, a zatijem kao v.d. ministra)
Vojvoda Bozo Petrovic Njegos           

(19.9.1904 6.12.1905
kao zastupnik ministra)
Milo Dozic                                               
(6.12.1905 11.11.1906)
Milosav R. Raicevic                                 
(11.11.1906 19.1.1907)
Gavrilo M. Cerovic                                          
(19.1.1907 4.4.1907)

Dr Lazar Tomanovic                         
4.4.1907 2.4.1907)
Dr Sekula Drljevic                                            
(2.4.1907 24.1.1910)
Pero Vuckovic, zastupa                                         
(24.1.1910 24.1.1910)
Dr Lazar Tomanovic, zastupa                      
(31.3.1910 10.8.1911)
Milo Dozic                                      
(10.8.1911 6.6.1912)
Dusan Vukotic                                 
(6.6.1912 25.4.1913)
Ljubomir A. Brkic                                    
(25.4.1913 20.12.1915)
Marko Radulovic                                     
(20.12.1915 29.4.1916)
Janko Spasojevic                                    
(29.4.1916 4.1.1917)
Dr Stanisa Ilic                                          
(4.1.1917 29.5.1917)
Veljko Milicevic                                       
(29.5.1917 2.9.1917)
Dr Pero Soc              
(zastupa od 2.9.1917. do smrti kralja Nikole 1.3.1921)  
 
MINISTARSTVO PROSVJETE I CRKVENIH DJELA  
 
Vojvoda Djuro Cerovic                                         
(8.3.1879 1880)
Ljubomir P. Nenadovic                        
(1880)
Vojvoda Djuro Cerovic                         
(zastupa 1880 1883)
Mitropolit Visarion Ljubisa                         
(1883 14.4.1884)
Mitropolit Mitrofan Ban                    
(zastupa 14.4.1884 21.9.1885)
Jovan Pavlovic           
(21.9.1885. do kraja 1887 upravitelj, zamjenik; a kao ministar od 1887 do 6.4.1894)
Vojvoda Simo Popovic                              
(1896 21.5.1903)
Vojvoda Gavro Vukovic                 
(zastupa 21.5.1903 6.12.1905)
Milo Dozic                                                 
(zastupa 6.12.1905 11.11.1906)
Milosav B. Raicevic                                  
(11.11.1906 19.1.1907)
Gavrilo Cerovic                             
(19.1.1907 4.4.1907 kao zastupnik)
Jovan S. Plamenac                                 
(4.4.1907 2.4.1909)

Dr Sekula Drljevic                             
(2.4.1909 24.1.1910, kao zastupnik)
Pero Vuckovic                                                       
(24.1.1910 1.8.1911)
Filip Jergovic                                           
(1.8.1911 10.8.1911)
Milo Dozic                                             
(10.8.1911 6.6.1912, kao zastupnik)
Jovan S. Plamenac                     
(6.6.1912 25.4.1913, zastupnik)
Mirko Mijuskovic                                                    
(25.4.1913 12.4.1914)
Gavrilo M. Cerovic                                    
(12.4.1914 20.12.1915)
Marko Radulovic                               
(20.12.1915 29.4.1916)
Pero Vuckovic                                          
(29.4.1916 4.1.1917)
Milutin Tomanovic                             
(4.1.1917 29.5.1917, kao zastupnik)

Dr Pero Soc                                      
(2.9.1917 172.1919)
Pero Vuckovic                                          
(17.2.1919 19.12.1919)

Dr Pero Soc            
(kao zastupnik od 29.8.1919 do smrti kralja Nikole 1.3.1921)  
 
MINISTARSTVO UNUTRASNJIH DJELA
 
Vovjoda Maso Vrbica                              
(8.3.1879 1884)
Vojvoda Bozo Petrovic Njegos         
(1884 6.12.1905)
Labud Gojnic                                      
(6.12.1905 3.4.1907)
Mihailo Ivanovic                                 
(11.11.1906 3.4.1907)
Vojvoda Lakic Vojvodic                      
(4.4.1907 2.4.1909)
Jovan S. Plamenac                            
(2.4.1909 24.1.1910)
Dr Lazar Tomanovic                           
(24.1.1910 31.3.1910)
Jovan S. Plamenac                           
(31.3.1910 30.8.1910)
Filip Jergovic                                      
(30.8.1910 1.9.1910)
Marko Djukanovic                               
(1.9.1910 6.6.1912)
Jovan S. Plamenac                            
(6.6.1912 25.4.1913)
Labud Gojnic                                      
(25.4.1913 12.4.1914)
Savo P. Vuletic                                       
(12.4.1914 20.12.1915)
Risto Popovic                                      
(20.12.1915 29.12.1915)
Janko Spasojevic                               
(29.4.1916 4.1.1917)
Milo Matanovic                     
(kao zastupnik 4.1.1917 19.5.1917)
Nikola M. Hajdukovic                              
(29.5.1917 17.2.1919)
Jovan S. Plamenac    
(17.2.1919 1.3.1921, dakle do smrti kralja Nikole)  
 
MINISTARSTVO FINANSIJA I GRADJEVINA  
 
Vojvoda Djuro Cerovic            
(8.3.1879 1883)
Nikola Matanovic 
(upravitelj 1883 1885. i zamjenik 1887, a ministar 1889. 25.1.1903)
Lazar Mijuskovic   
(25.1.1903 3.6.1903. kao upravitelj i kao ministar 3.6.1903 6.12.1905)
Andrija Radovic                            
(6.12.1905 11.11.1906)
Mitar N. Djurovic                 
(11.11.1906 19.1.1907)
Andrija Radovic              
(kao zastupnik 19.1.1907 4.4.1907)
Dusan Vukotic                        
(4.4.1907 1.9.1910)
Filip Jergovic                         
(1.9.1910 6.6.1912)
Dr Sekula Drljevic                  
(6.6.1912 25.4.1913)
Risto Popovic                         
(25.4.1913 27.8.1915)
Mirko M. Mijuskovic                
(27.8.1915 20.12.1915)
Andrija Radovic            
(20.12.1915 4.1.1917)
Dr Stanisa Ilic                 
(kao zastupnik 4.1.1917 29.5.1917)
Milo M. Vujovic           
(29.5.1917 1.3.1921, dakle, do smrti kralja Nikole)  
 





    
    Monitor
   
Vijesti
        politika
        drustvo
   Pobjeda
        politika  
       
aktuelnosti  
    Medija klub
    Montenegro.com
    MNNews on line
    Nezavisna CG
   
    
   
Radio Crne Gore